Експозиції книжкових виставок

В березні 2021 року працівниками відділу читальних зал підготовлені наступні книжкові виставки: 

«Тарас Шевченко (1814-1860) - поет, художник, мислитель» - під такою назвою відділом читальних зал підготовлена книжкова виставка-експозиція до дня народження Т. Шевченка та 160-річчя його пам'яті в холі першого поверху бібліотеки. 

Спадщина Тараса Шевченка повстане перед читачем в цінних факсимільних виданнях його поетичних збірок: «Кобзар» 1840 року (перша поетична збірка), «Три літа» (автографи поезій 1843-1845р.), «Мала книжка» (так звана «захалявна» рукописна збірка віршів поета (1847-1850р.), таких документах як щоденник і автобіографія…, в яскравих сучасних альбомах і розвідках останніх років видання. Представлені документи дадуть можливість познайомитись зі сторінками життя і творчості українського поета, прозаїка, драматурга, художника, політичного і громадського діяча – Тараса Григоровича Шевченка.

Цикл книжкових виставок «Ювілей книги» в відділі читальних зал знайомить відвідувачів з ювілеями видатних творів світової культури. В березні виповнюється 180 років (1841) поемі «Гайдамаки» Т. Шевченка» та 160 років (1861) як вийшов у світ «Буквар Южнорусскій» Т. Шевченка.

«Гайдамаки» - історико-героїчна поема Тараса Шевченка, перший український історичний роман у віршах, де відтворюються події Коліївщини 1768 року. Основна тема - тема історичної пам'яті, яка торкається болісних, травматичних подій національного минулого. 

«Букварь южнорусскій» - книжечка, укладена Тарасом Шевченком і видана його коштом у 1861 році для початкового навчання грамоти дорослих українців рідною мовою в безплатних недільних школах. Буквар містив фольклорні твори: приказки та прислів'я, народні думи, на яких Т. Г. Шевченко прагнув формувати юні душі майбутніх освічених земляків.

3-тє березня – Всесвітній день письменника. Письменницька праця… Письменник – людина-творець, людина мисляча і існуюча в світі постійних роздумів, порівнянь, інформативності. Почуття письменника набагато багатші, глибші, багатогранніші, ніж у звичайного індивідума. Люди, наділені письменницьким талантом, спостережливі, небайдужі, вразливі душею. Про особливості та секрети копіткої письменницької праці йде мова на нашій книжковій виставці.

21-е березня – Всесвітній день поезії. «Із серця мого просяться рядки, як проліски весною із-під снігу…» - цей вислів червоною ниткою проходить через творчий доробок багатьох поколінь поетів. Адже, володіючи цілою гаммою почуттів, вони прагнуть поділитися ними із світом. На книжковій виставці на суд читачів виставлені поетичні добірки світової лірики та української поезії XIX-XXI століть.

На книжковій виставці «Українська революція 1917-1921років» представлений матеріал до 135-річчя від дня народження Георгія Нарбута (1886-1920) – всесвітньовідомого художника-графіка, ілюстратора, педагога, автора перших українських державних знаків – карбованця та гривні, Державного Герба та Прапора. У 1918 Г. Нарбут став ректором Української академії мистецтв, створив чимало художніх оригіналів поштових марок, печаток, обкладинок і заставок до книг, журналів - всі роботи витримані в українському національному стилі.

Виставка «Енциклопедія козаччини» знайомить читачів із життєписом Івана Скоропадського (1646-1722) – українського військового, політичного і державного діяча, гетьмана Лівобережної України, 375 років з дня народження якого ми відзначаємо. Виходячи з аналізу найрізноманітніших джерел, можна стверджувати: гетьман був типовим представником поміркованої частини соціальної еліти України. Суттю його зусиль, спрямованих на захист національних інтересів, було беззбройне вирішення всіх питань на підставі попередніх домовленостей з володарями сусідніх країн. 

Рене Декарт (1596-1650). 425-річчю від дня народження французького філософа, фізика, математика, фізіолога, основоположника аналітичної геометрії в відділі підготовлена книжкова виставка. У математиці він запровадив Декартову систему координат, дав поняття змінної величини і функції, ввів багато алгебраїчних позначень.

В циклі «Презентація кращих вітчизняних і зарубіжних часописів» в відділі представлена виставка, присвячена 65-річчю від виходу (1956) літературно-художнього журналу «Березіль». Дебютантами цього часопису в свій час були Юрій Андрухович, Галина Тарасюк, Теодозія Зарівна, Оксана Забужко, Софія Майданська, Людмила Таран та ін. У 2003 році часопис змінив формат та обкладинку. Відтепер «обличчя» «Березіля» відповідає порам року. Журнал продовжує друкувати прозові, поетичні, публіцистичні твори українських та зарубіжних письменників. Проза та поезія журналу різножанрова та полістилістична. Журнал цікавий різноманітними інтерв'ю, наприклад, з Ірен Роздобудько, фрагментами мемуарів акторки Ади Роговцевої та опублікованої книжки «Мій Костя», дебютом Євгенії Кононенко з перекладами віршів П. Верлена, Т. Корб'єра, П. Валері, М. Фомбера, а згодом - романом «Зрада» (1992), повістю «Сестра» (1996)…