Огляд виставок книг і періодичних видань з мистецтва

Огляд виставок книг і періодичних видань

У червні 2021 р. відділ літератури з мистецтв бібліотеки експонує наступні виставки книг і періодичних видань: 

1. Постійнодіюча виставка-інсталяція «Літні свята та обряди українського народу» (1-30 червня).

2. Виставка-вернісаж «Діти – майбутнє нації. Творча дитина – щаслива дитина». До Дня захисту дітей (1 червня). 

3. Експрес-огляд «Мальовничий пейзаж у мистецтві». До Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища (5 червня).

4. Виставка-вернісаж «Квіткова рапсодія Катерини Білокур». До 60-річчя від дня смерті К. В. Білокур (7 грудня 1900-10 червня 1961), художниці (10 червня).

5. Виставка-презентація «Зелені свята» (із циклу «Літні свята та обряди українського народу» (20 червня).

6. Виставка ілюстрацій «Портрет батька в обазотворчому мистецтві». До Дня батька (третя неділя червня – 20 червня).

7. Виставка-презентація «Конституція – від козаків до сьогодення». До Дня Конституції (28 червня).

Отже, огляд виставок книг і періодичних видань за червень 2021 року:

1. «Літні свята та обряди українського народу». 

Книги, що представлені на виставці, повністю розкривають змістовну основу літнього обрядового циклу, джерела якого складає культ рослинності та магія заклинання майбутнього врожаю, культ сонця та культ померлих. Цикл включає такі основні свята: Зелені свята (Трійця – 20 червня), Купайла (Івана Купала – вівторок, 6 липня – середа, 7 липня), Петрів День (Петра та Павла – 29 червні, вівторок) та призабуті нині свята Лади, Ярила, Громові свята.

Ось деякі тематичні книги на виставці «Літні свята та обряди українського народу»: Артюх Л. Ф. Звичаї українців у народному календарі; Ковтун А. Вода й вогонь в українських легендах та віруваннях; Завалюнюк А. Ф. Українські літні обряди та пісні та інщі книги.

2. «Діти – майбутнє нації. Творча дитина – щаслива дитина». До Дня захисту дітей. 

День захисту дітей, також «День дітей», «Дитячий день» – свято, яке відзначають в різних країнах світу. В Україні відзначається щорічно з 1 червня 1998. 1 червня відзначають також «Міжнародний день захисту дітей». Дітям також присвячені «Всесвітній день дитини» (20 листопада) і «День захисту дітей Африки» (16 червня).

У книжкових виданнях, представлених на виставці, фотографії, живопис, також розкрито тему шасливої дитини як майбутнього незалежної України 21 століття.

3. «Мальовничий ейзаж у мистецтві». До Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища.

Сьогодні екологічні проблеми стоять у ряді найважливіших і визначають рівень благополуччя всієї світової цивілізації. Всесвітній день охорони довкілля є для Організації Об'єднаних Націй, України одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, стимулювати політичний інтерес і відповідні дїї. 

Книги, які представлені на виставці в репродуктованому форматі (твори живопису, пейзаж), розкривають думку, що охорона навколишнього природного середовища – нова форма взаємодії людини та природи, яка є системою заходів, спрямованих на гармонійну взаємодію суспільства й природи, збереження й відтворення природних ресурсів і діяльність екологічних співтовариств в ім'я сучасних і майбутніх поколінь. 

4. «Квіткова рапсодія Катерини Білокур». До 60-річчя від дня смерті К. В. Білокур (7 грудня 1900-10 червня 1961), художниці.

Виставка розкриває етапи життя та творчості народної української художниці Катерини Василівни Білокур (нар. 24 листопада (7 грудня) 1900, с. Богданівка, Пирятинський повіт, Полтавська губернія, Російська імперія – померла 10 червня (за іншими даними 9 червня) 1961, с. Богданівка, Яготинський район, Київська область, Українська РСР, СРСР) – художниця в жанрі наївного мистецтва, майстриня народного декоративного живопису.

До 1939 невідома. І тільки лист до співачки О. Петрусенко зрушив справу: її картинами зацікавилися співробітники Полтавського обласного будинку народної творчості У 1940 р. організували виставку картин у Полтаві, 1941 – в Києві; того ж 1941 в Полтаві відбулася персональна виставка Білокур. Далі брала участь в обласних, республіканських, міжнародних виставках. Майже всі твори, виконані в 1920–1930-х роках, загинули під час Другої світової війни. Після війни її творчою працею опікувалися Центральний будинок народної творчості, Національний музей українського народного декоративного мистецтва та Спілка художників України. Глибоко національний живопис Білокур – оригінальне явище у вітчизняному та світовому образотворчому мистецтві. Автор натюрмортів, пейзажів, портретів родичів та знайомих: "Оля Білокур" (1928), "Тетяна Бахмач" (1932–1933), "Портрет племінниць" (1939), автопортретів (1950, 1955, 1957). Створила своєрідний жанр пейзажу-натюрморту, в якому майже дослідницьке знання натури поєднується з її поетичним відтворенням, точність і скрупульозність у зображенні квітів, овочів, фруктів – з декоративним трактуванням всієї композиції.Відомі роботи: "Квіти за тином" (1935), "Квіти в тумані" (1940), "Буйна" (1945), "Цар-колос", "Колгоспне поле" (обидві – 1949), "Сніданок" (1950), "Півонії" (1958), "Хліб" (1960). Від 1950-х років займалася графікою, оволоділа технікою акварельного живопису: "Гай" (1955), "Напровесні" (1958), "Осінь" (1960). 1950-ті – найплідніший період творчості Білокур. Зокрема, 1954 на Міжнародній виставці в Парижі демонструвалися її картини "Цар-колос", "Берізка", "Колгоспне поле", які високо оцінив П. Пікассо. Залишила епістолярну спадщину, невелику поему в прозі. Образ Білокур увічнено в скульптурі, живопису, літературних та музичних творах, художних та документальних фільмах. 1977 в с. Богданівка відкрито музей-садибу Білокур. 1989 встановлено премію ім. К. Білокур Національної спілки художників України за створення визначних творів народного мистецтва.

Катерина Білокур входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.

5. Виставка-презентація «Зелені свята» (із циклу «Літні свята та обряди українського народу»).

Виставка книг презентує у репродуктованому форматі тему «Зелених свят в Україні», розкриваючи змістовні аспекти народного та церковного свята християнства, в якому Трійця є одним із дванадцяти найважливіших свят після Великодня. Всі ці великі свята створені на честь земного життя Ісуса Христа і його матері – Богородиці. День Святої Трійці вираховується за датою свята Пасхи, від якої відраховується 49 днів (це кількість кратна числу днів у тижні – семи), тому Трійця випадає завжди на Неділю.

Отже, Зелені свята – в Україні три останні дні Зеленого тижня та три перші дні Троїцького тижня. Це традиційне українське свято, що пов'язане з літом. У цей тиждень встеляли хату і сіни запашним татарським зіллям – лепехою, м'ятою, любистком. Святкування: хороводи, молодіжні гуляння. Інші назви: Зелені святки, Русалії, Свята неділя, «Семик». 

Як і на проводи, на Зелені свята люди провідували на кладовищах своїх померлих родичів, влаштовували панахиди й колективні поминальні трапези. На Зелені свята в українців є звичай упорядковувати могили героїв, які загинули, обороняючи свою земдю і народ. Особливо цього дня вшановують невідомих і невизнаних, похованих у братських могилах.

6. «Портрет батька в обазотворчому мистецтві». До Дня батька.

День батька – щорічне свято на честь татусів, що відзначається в більшості соціально розвинутих країн. В Україні День батька відзначається в третю неділю червня. Вбачають підґрунтя цього свята у Біблії, оскільки в деяких країнах Заходу цей день календарно співпадає з Вознесінням Господнім.

Відділ літератури з мистецтв бібліотеки приєднався до цього свята, підготувавши виставку книг і періодичних видань «Портрет батька в образотворчому мистецтві», на якій представлені репродуктовані творчі роботи живопису, художньої фотографії, тощо.

7. «Конституція – від козаків до сьогодення». До Дня Конституції.

З нагоди 30-ої річниці Конституції України мешканці та гості міста, користувачі бібліотеки матимуть змогу ознайомитися з виставкою книг «Конституція – від козаків до сьогодення», зокрема відділу літератури з мистецтв бібліотеки, яка наглядна ілюстраціями, які розкривають тему становлення та розвитку Конституції України в репродуктованому форматі.