Ріхтер Святослав Теофілович

20.03.1915-1.08.1997

  Святослав Теофілович Ріхтер – один з найвеличніших піаністів ХХ століття. Він належить до тієї малочисельної категорії людей, про яких можна сказати, що вони – частина світової культури.

  Народився С.Т. Ріхтер в Житомирі в сім’ї, де були сильні музичні і театральні традиції. Дід, Данило Ріхтер, був органістом в лютеранській кірхі, батько – Теофіл Данилович був чудовим піаністом, займався приватною викладацькою діяльністю, давав концерти. Мати, Ганна Павлівна Москальова мала чудові акторські здібності і часто виступала в аматорських спектаклях, грала на роялі.

  Початкову музичну освіту Святослав Ріхтер отримав від батька. В 1916 році Теофіла Даниловича запросили до Одеси, де він став органістом місцевої кірхи й водночас викладачем консерваторії. Маленький Свєтік, так його звали рідні, залишився в Житомирі до 1922 року на піклуванні Москальових. Його виховували тітка Мері, а ще непоказна житомирська архітектура. На початку 20-х років в 15-річному віці Святослав Ріхтер переїжджає до батьків в Одесу, де навчається в загальноосвітній школі, а також починає працювати акомпаніатором Одеської філармонії. Майже щороку Святослав приїздить на літні канікули чи у відпустку до Житомира. Зазвичай бував у місцевому музичному училищі, де викладав його дядько Микола Павлович Москальов. Часто влаштовував тут імпровізовані музичні концерти.

  В 1937 році Святослав Ріхтер вступає до Московської консерваторії до класу професора Генріха Нейгауза. Вже тоді починає активну концертну діяльність. В 1945 році він завоював першу премію на Всесоюзному конкурсі музикантів-виконавців і був сприйнятий як викінчений піаніст світового значення. Відтоді починається інтенсивна концертно-виконавська діяльність піаніста – спершу по СРСР, а від середини 50-х років у багатьох країнах світу.

  Багато разів бував С. Ріхтер у рідному місті, де в 60-ті роки виступає з безплатними концертами перед музичною студентською молоддю. Своїми блискучими концертами Ріхтер продемонстрував перед земляками свою неперевершену майстерність, геніальне володіння технікою фортепіанної гри. Піаніст часто концертував в Києві, Львові, інших обласних центрах та невеликих містах України. Уже в 70-річному віці піаніст здійснив концертну програму, яка за масштабом не мала собі рівних: від Новгорода до Хабаровська, а звідти до Саратова, з липня по грудень у містах і невеликих містечках дав 150 концертів. В 1988 році С. Ріхтер здійснює турне по Україні, яке почалося у Львові. Українські газети рясніли схвальними вдячними відгуками слухачів.

  Віртуозна майстерність С. Ріхтера відзначена найвищими званнями, преміями і нагородами. Будучи класиком світового фортепіанного виконавства ХХ століття С.Т. Ріхтер зайнявся активною діяльністю з організації регулярних літніх музичних фестивалів класичної музики у Франції, грудневих вечорах у державному музеї образотворчого мистецтва ім. О.С. Пушкіна в Москві, конкурсу молодих виконавців у Тарусі.

  1 серпня 1997 року від серцевого нападу в Парижі легендарний піаніст С. Ріхтер помер. Його прах перевезено до Москви і поховано на Новодівочому кладовищі.

  Житомиряни пишаються тим, що корені видатного генія житомирські.До наших днів зберігся будинок, де він народився. З 1998 року в Житомирі проводяться грудневі фестивалі пам’яті С. Ріхтера за участю відомих майстрів музики з багатьох країн. В березні 2004 року в Житомирі відкрито благодійний фонд імені С. Ріхтера.

Галузь: 
піаніст
Рік народження: 
1915