Мовчан Юліан Григорович

19.02.1913–06.01.2002

 

Юліан Григорович Мовчан народився 19 лютого 1913 року в заможній селянській родині в селі Зороків. Шкільну освіту здобував у Черняхівській школі та в школі ім. Тараса Шевченка на Мальованці в Житомирі.

1930-го року, аби не бути примусово вивезеним московсько-більшовицькими окупантами десь на Сибір чи холодну північ, Мовчан таємно втікає до Харкова  – тодішньої столиці України. Тут в 1932–37 роках він працює штатним літературним працівником кількох українських газет, одночасно закінчивши вечірній відділ Українського комуністичного інституту журналістики. У Харкові Ю. Мовчан познайомився з українським поетом В. Сосюрою. Але переконавшись, що в умовах російсько-більшовицької окупації журналіст не може вільно й незалежно висловлювати свої погляди, він вирішує вступити до медичного інституту, який закінчує у Львові 1943 року.

Від 1943-го до 1949-го року Юліан Мовчан працював лікарем у різних шпиталях України, Словаччини та Австрії. Переселившись до США 1949 року, підтвердивши лікарський диплом, працював у штатах Нью-Джерсі та Огайо.

Одночасно з лікарською практикою він активно займався літературною діяльністю. Крім понад 1900 його статей, розміщених у різних газетах та журналах, ним було видано ряд книг: «Як лікувати себе та інших в наглих випадках» (Мюнхен, 1946), «Що варто б знати» (Канада, 1966), «Записки лікаря» (Аргентина, 1982), «Незабутнє і непрощенне» (Аргентина, 1982), «Мої подорожі навколо світу» (США, 1985), «Збірка оповідань» (США, 1988).

Доктор Юліан Мовчан був членом української та американської медичних асоціацій та членом об’єднання українських письменників у вигнанні «Слово». Його ім’я внесено в 24 енциклопедії-довідники різних країн світу, зокрема, до міжнародної книги «Хто є хто серед інтелектуалів».

«Здається, що нема в українській діаспорі діяча на духовній ниві, щоб окрім професійної праці був таким популярним між англомовними видавництвами енциклопедичних довідників, як доктор Юліан Мовчан… Доктор Мовчан зі своєю популярністю популяризує й ім’я України, зарізьблюючи його в свідомості сотень тисяч західних та азійсько-африканських інтелектуалів», – так писав про Ю. Мовчана Степан Радіон (Австралія).

Помер Юліан Мовчан 6 січня 2002 року в Детройті і похований на українському цвинтарі в Баунд-Бруці поблизу Нью-Йорка.

Книги Юліана Мовчана перевидавалися і в Україні, цим опікувався його племінник Олександр Батанов. Популяризацією творчості Мовчана займається також районна організація Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка, яку очолює Наталя Ковшевна.

У селі Зорокові на приміщенні школи, де навчався Ю. Мовчан, встановлено меморіальну дошку. У шкільному музеї села, в районній бібліотеці Черняхова та районній лікарні зібрані книги Ю. Мовчана. Його ім’я носить одна із вулиць районного центру. 

Галузь: 
лікар, журналіст, письменник
Рік народження: 
1913